50-cio lecie

50 lat minęło...

            W piątek 24 kwietnia w SP55 odbyły się główne uroczystości związane z obchodami 50-lecia istnienia szkoły w budynku przy ul. Szpaków. Dzień wcześniej, w kościele  w Kobylepolu została odprawiona uroczysta msza św. w intencji wszystkich związanych z tą placówką dawniej i dziś.

            Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości : Wielkopolski kurator oświaty- pani Elżbieta Walkowiak oraz jej współpracownicy, przedstawiciele Wydziału Oświaty UM, Rady Miasta Poznania, Rady Rodziców, ksiądz proboszcz miejscowej parafii, emerytowani nauczyciele oraz gość specjalny, były już Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Władimir Kuzniecow.

W okolicznościowych przemówieniach zarówno pani dyrektor Grażyna Dopierała, jak i przedstawiciele oświaty poznańskiej zwracali się do zgromadzonych podkreślając charakter uroczystości w szkole, która jest wyjątkowa dla każdego, kto bliżej się z nią zetknął przez pół wieku jej istnienia, nie tylko ze względu na położenie, ale i sukcesy uczniów oraz ciągle unowocześnianą bazę materialną.

Goście odwiedzający w tym dniu placówkę przy ul. Szpaków mogli przekonać się osobiście, jak zmieniała swoje oblicze przez minione lata oglądając wystawę fotograficzną, na której zaprezentowano pamiątkowe zdjęcia wykonane podczas różnych, ważnych wydarzeń  z życia szkoły. Starsi z zadumą i sentymentem zatrzymywali się przed fotografiami z lat 50-tych, gdy SP55 miała swoją siedzibę w kamienicy przy ul. Piwnej, młodsi, nie tylko absolwenci, z zaciekawieniem przyglądali się swoim poprzednikom uwiecznionym   w mundurach harcerskich podczas imprez szkolnych. Atmosferę tamtych niezapomnianych, szkolnych lat można było poczuć także w swoistej izbie pamięci urządzonej, jakże by inaczej, w dawnej ,,zuchówce?, gdzie zwiedzający oglądali i elementarz Falskiego (ciągle obecny na rynku wydawniczym!), i mundury harcerskie, i stare świadectwa, dyplomy, a nawet usprawiedliwienia nieobecności na pochodzie pierwszomajowym.

W programie artystycznym zaprezentowanym przez uczniów na tle rozgwieżdżonego nieba, modelu rakiety Wostok 1, którym podróżował pierwszy kosmonauta Gagarin patronujący szkole od 40 lat, przypomniano najważniejsze wydarzenia, począwszy od wzmianek z początku wieku, poprzez okres okupacji, nauczanie w budynku przy ul. Piwnej, okres budowy przy ul. Szpaków, nadanie imienia, harcerski charakter szkoły w latach   70-tych, unowocześnianie bazy materialnej w związku ze strukturalną reformą oświaty oraz najnowsze wydarzenia, jak spektakularne zwycięstwo w plebiscycie na ,,mocną szkołę?.

Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych pracowników i rodziców statuetką ,,przyjaciela szkoły?, a pani kurator wręczyła nagrody prezydenta Poznania 3 nauczycielom.

Goście otrzymali okolicznościowy folder prezentujący półwiecze SP55 oraz pamiątkową odznakę, którą w tym wyjątkowym dniu przypięli także obecni uczniowie szkoły ,,na dwie piątki?. Popołudniowe spotkanie przy kawie przeciągnęło się do wieczora, gdy przybywali absolwenci odwiedzający miejsce swojej, pierwszej edukacji. Witały ich ,,drzwi otwarte na oścież i jasny korytarz?.

            Przed nami kolejne 50 lat i nowe wyzwania, ale przecież patron SP55 sięgnął gwiazd    i to przesłanie towarzyszy jej wychowankom.

Grażyna Miszkiel