Patron

Halo, halo tu Ziemia!
Halo, halo tu Księżyc!
Człowiek pokonał przestrzeń,
Kosmos człowiek zwyciężył!
Jurij Gagarin
Jurij Gagarin - Rosjanin, któremu przypadł zaszczyt zostać kosmonautą numer 1 na świecie. Urodził się w Gżatsku koło Smoleńska w czasach, kiedy nie wierzono w loty kosmiczne, uważano je za bzdurę. 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin poleciał w kosmos. Jego statek nazywał się Wostok 1. Był w kosmosie bardzo krótko, tylko 108 minut. Okrążył Ziemię, zobaczył Błękitną Planetę i to, jak jest zawieszona we Wszechświecie. Jurij Gagarin powiedział wtedy, że nigdy w życiu nie widział nic piękniejszego. Ziemia wydała mu się bardzo maleńka i bezbronna. Po powrocie, gdy stanął na jej powierzchni, wypowiedział  znamienne zdanie: trzeba jej strzec!

30 kwietnia 1968 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego nadało Szkole Podstawowej nr 55 w Poznaniu imię Jurija Gagarina.

Od tego momentu uczniowie obchodzą w kwietniu Dzień Patrona. Cały program obchodów łączy się ściśle z Dniem Ziemi. Nie sposób przecież oddzielić postaci pierwszego kosmonauty od planety, którą on widział jako pierwszy. Co roku, ustalany jest temat przewodni obchodów np.

  • Na podbój Wszechświata(rok szk. 2002/2003).
  • Ziemia naszą planetą (rok szk. 2003/2004).
  • My jesteśmy Ekoludki (rok szk. 2004/2005).
  • Szanuj las, póki czas (rok szk.2005/2006).
  • Drzewa - skarb człowieka (rok szk. 2006/2007).
  • Ziemia w kosmosie (rok szk. 2007/2008)
  • Z Ziemi do gwiazd (rok szk. 2008/2009)
  • Zdobywcy kosmosu (rok szk. 2009/2010)
  • Na ratunek Ziemi (rok szk. 2010/2011)

Jurij Gagarin - pomnik
Uczniowie, pod opieką swoich wychowawców, przygotowują programy artystyczne, biorą udział w konkursach, robią wystawy o określonej tematyce, sprzątają świat, zbierają makulaturę, uczestniczą w wycieczkach o charakterze ekologicznym. Całej szkolnej społeczności zależy bardzo na tym, aby nigdy nie zapomnieć słów Jurija Gagarina: trzeba jej strzec. Nasza planeta, Błękitna Planeta, jest przecież dla jednych - światem ogromnym, nieograniczonym, dla drugich - pyłkiem zagubionym we Wszechświecie, dla wszystkich - miejscem, w którym przyszło nam żyć. Codziennie decydujemy o tym, jakie to miejsce będzie.

Obchody Dnia Patrona w naszej szkole są doskonałą okazją do tego, aby wszyscy rozumieli to od samego początku, wiedzieli, iż nikt za nich nie zrobi dla Ziemi tego, czego ona potrzebuje.

(Tekst opracowała: mgr Bożena Spruta - nauczycielka przyrody).