Z wizytą w Muzeum Narodowym

SPRAWOZDANIE  Z  WYCIECZKI  DO  MUZEUM  NARODOWEGO  W POZNANIU

NA LEKCJĘ  MUZEALNĄ „ SYMBOL  I  ALEGORIA  W SZTUCE”

 

            Dnia 9 stycznia 2020 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na wycieczkę wybrałem się wraz z klasą 7b i moją klasą 7a. Zaraz po lekcji języka angielskiego o 8.45 zszedłem do szatni, żeby ubrać kurtkę oraz buty, aby po chwili ustawić się przed szkołą, ponieważ tam odbywała się zbiórka.

            Podczas zajęć z panią przewodnik mieliśmy dowiedzieć się, czym jest symbol oraz alegoria, lecz chwilę przed przyjściem pani, która miała nas oprowadzać, nauczycielki zabrały nas do obrazów namalowanych przez Jacka Malczewskiego oraz Stanisława Wyspiańskiego, aby wstępnie wytłumaczyć nam, czym jest symbol i alegoria. Jeden z pierwszych obrazów był autorstwa Wyspiańskiego. Obraz ten nosił tytuł „Błogosławiona Salomea”. Znaleźliśmy tam symbol władzy, czyli koronę, udowadniając tym, że symbole kryją się pod najprostszymi rzeczami. Nawet cytrusy mają swoje symboliczne znaczenie, a jest nim bogactwo. 

Po opisaniu tego dzieła musieliśmy zejść na parter, ponieważ znajdowaliśmy się na drugim piętrze. Na dole czekała na nas pani przewodnik, więc po chwili zaczęła się główna część wycieczki. Jeden z obrazów, autorstwa Pietera Grebbera, miał aż trzy alegorie. Były to trzy kobiety, otoczone przez grono dzieci. Kobieta po lewej stronie jest tu personifikacją wiary. Trzyma ona krzyż oraz księgi. Natomiast kobieta, która znajduje się pośrodku jest personifikacją nadziei. Można to zauważyć po tym, że składa ręce, prosząc o coś. Jej głowa jest uniesiona ku górze. Kobieta znajdująca się po prawej stronie jest alegorią miłości. Karmi ona swoje dziecko, a jak wiadomo, matczyna miłość jest tą prawdziwą. Obraz Grebbera został ślicznie namalowany. Jest bardzo interesujący.

Na sam koniec przeszliśmy do intrygującej instalacji. Było do duże wiadro, a nad nim różowa kołdra, która jedną częścią wpada do wiadra, a drugą z niego wylatuje. Instalacja ta symbolizuje prace domowe, do których przywiązane są kobiety. Praca ta była bardzo ciekawa. 

Według mnie wycieczka bardzo się udała. Dowiedzieliśmy się, czym jest alegoria oraz symbol, przy tym dobrze się bawiąc. Chętnie wybiorę się na taką wycieczkę jeszcze raz.

                                                                                                    Dominik Szymański, kl.7a

« powrót