Historia szkoły
„UKRYTA WŚRÓD DRZEW
GDZIE SŁYCHAĆ PTAKÓW ŚPIEW
TU KAŻDY SWOJE MIEJSCE MIAŁ.
TU RADOŚĆ I ŚMIECH
NAUKA I ŚPIEW
TU POZNALIŚMY ŻYCIA SMAK...”
Najstarsze wzmianki dotyczą jednoizbowej szkoły, która mieściła się przy zamku hrabiego Mycielskiego. Nowa, większa szkoła powstała przy ul. Piwnej 4 na przełomie XIX i XX w. Była to Publiczna Szkoła Powszechna nr 55 w Poznaniu. Początkowo liczyła cztery oddziały i pracował w niej jeden nauczyciel - jednocześnie kierownik tej placówki pan Jęczkowski. Od 1932r. aż do wybuchu II wojny światowej kierownictwo przejął pan Gniadek. Szkoła liczyła już wówczas siedem oddziałów a grono wraz z kierownikiem trzy osoby.
W czasie okupacji była szkołą niemiecką w której uczyła niemiecka nauczycielka. Uczęszczała do niej bardzo mała liczba dzieci ze względu na brak obowiązku nauki. Budynek szkoły był położony obok linii kolejowej Poznań – Warszawa w związku z czym został bardzo zniszczony w czasie działań wojennych. Już 25 kwietnia 1945r. Inspektorat Szkolny powierzył kierowanie szkołą panu Bogdanowi Wojtasikowi. Budynek został odbudowany wspólnym wysiłkiem ludności i nauczycieli a pierwsza lekcja po wojnie odbyła się 20 listopada 1946r. Kierownikiem szkoły był już wówczas pan Stanisław Dubel, który pełnił tę funkcję do 1952r.
W latach1947 – 1951 szkoła była niepełna, liczyła sześć klas, klasę 7 uczniowie kończyli w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu. W roku szkolnym 1951/52 zorganizowano po raz pierwszy klasę 7. W szkole działały dwie drużyny harcerskie (założone jeszcze w okresie międzywojennym): 28 drużyna męska i 38 drużyna żeńska. Grono pedagogiczne liczyło pięć osób, a w budynku znajdowały się mieszkania lokatorów i nauczycieli.
W latach 1952 – 1965 kierownikiem szkoły był pan Jerzy Kośmider. To za jego kadencji zapadła decyzja o budowie nowej szkoły, a on sam zyskał miano jej budowniczego.
W roku szkolnym 1954/55 szkoła została zradiofonizowana. W 1957r. wprowadzono granatowe fartuszki i berety dla uczennic. Nauka w szkole dziennej trwała od 8:00 do 17:00 (dwie zmiany), 3 razy w tygodniu popołudniu odbywała się nauka dla dorosłych w klasach siódmych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej. W 1958 r. zniesiono egzaminy końcowe w klasie 7, utrzymano egzaminy wstępne do szkół średnich.
1 września 1959r. został oddany do użytku nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Szpaków 1. Przeniesiona została także Szkoła dla Pracujących nr 9 z Antoninka której uczniami byli pracownicy okolicznych zakładów przemysłowych: PKP – Węzeł Franowo, Browar – Kobylepole, Zakłady Maszyn i Sprzętu Drogowego. Nauka odbywała się 3 razy w tygodniu popołudniu. Szkołę wyposażono w pracownię fizyczno - chemiczną, bibliotekę, aparat filmowy, radio, telewizor. Dnia 8 września 1963r. nastąpiło przekazanie do użytku Placu Gier i Zabaw ,,Leszczynówka” przez Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Poznań – Nowe Miasto. Obiekt wykonany został w czynie społecznym przez kolejarzy Węzła Poznań – Franowo, którzy uczcili obchody 1000-lecia Państwa Polskiego.
W roku 1965 kierownikiem szkoły została pani Jadwiga Kośmider. Dnia 30 kwietnia 1968r. nastąpiło nadanie Szkole Podstawowej nr 55 imienia Jurija Gagarina przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. 12 kwietnia 1969r. Prezydium Komitetu Rodzicielskiego przekazało sztandar szkolny ufundowany przez rodziców.
Odbyła się uroczystości nadania imienia szkole w obecności Konsula Generalnego ZSRR. Szkoła otrzymała popiersie Jurija Gagarina oraz tablicę pamiątkową. 12 kwietnia 1971r. przekazano w Dniu Bohatera Szkoły sztandar harcerski Szczepowi ZHP Poznań – Kobylepole. 12 października 1972r. otwarto Ogródek Geograficzny zbudowany dla uczczenia 200 rocznicy Komisji Edukacji Narodowej i Roku Kopernikowskiego.
Harcerski charakter szkoły związany z wprowadzeniem metod wychowawczych Heliodora Muszyńskiego zauważa się w powszechnie noszonych przez uczniów mundurach harcerskich (w poniedziałki obowiązkowo), podziale klas na drużyny harcerskie lub zuchowe, które miały swoich drużynowych – wychowawców, na czele szczepu stanęła ówczesna pani dyrektor Jadwiga Kośmider –harcmistrz ZHP, a Radę Szczepu tworzyli zastępowi, czyli Samorząd Szkolny. Drużyny działały prężnie i wielokrotnie otrzymywały tytuł Drużyn Sztandarowych w Chorągwi Poznańskiej. W nagrodę część uczniów wyjechała w lipcu 1978 na obóz do ośrodka pionierskiego ,,Iskra” w Charkowie, a w 1981 na międzynarodowe zgrupowanie drużyn harcerskich w Prądówce. Po roku 1980 uczniowie wyjeżdżali na obozy harcerskie i zuchowe do Imiołek koło Gniezna. Byli budowniczymi tej stanicy harcerskiej nad jeziorem Lednica. Harcerski poczet sztandarowy obok pocztu sztandarowego szkoły był obecny na wszystkich uroczystościach szkolnych. Szczególny charakter miało coroczne pożegnanie klas ósmych, kiedy na zakończenie programu wszyscy uczniowie i nauczyciele trzymając się za ręce śpiewali razem pieśń ,,Ogniska już dogasa blask harcerski splećmy krąg, przy innym ogniu w inny czas do zobaczenia znów...” Nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele mieli wtedy łzy w oczach.
W latach 1974 – 1991 w koszarach przy ul. Piwnej, a później przy ul. Darzyborskiej, istniała Jednostka Wojskowa 2844 im. F. Bartoszka. Dzięki przychylności jej dowódców żołnierze bardzo wspomagali szkołę w zakresie prac remontowych, porządkowych, organizacji imprez dla pracowników i rodziców, a także półkolonii, zlotów harcerskich, Dni Patrona Szkoły. Uczniami byli też żołnierze, w ramach odbywania zasadniczej służby wojskowej uzupełniali popołudniami swoje podstawowe wykształcenie, pozostawili po sobie wiele materialnych śladów: tor przeszkód na Placu Gier i Zabaw, amfiteatr, pole biwakowe, chodniki przez las do przystanków autobusowych.
W 1980r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Kierowanie szkołą na kolejne 14 lat przejęła pani Barbara Płóciennik.
Lata 90 – te były okresem ogromnych zmian w oświacie polskiej. Dyrektorem szkoły została wówczas (1994 – 2004) pani Maria Marcinowska, pracująca w SP 55 od 1971r. jako polonistka a później jako wicedyrektor.
Od 1994r. rozpoczęła się dla chętnych systematyczna nauka pływania dla uczniów klas 2 i 3 oraz nauka jazdy na nartach lub łyżwach. Działały różnorodne koła zainteresowań. Uczniowie zdobywali nagrody i wyróżnienia w konkursach czy zawodach sportowych szkolnych, miejskich, wojewódzkich i krajowych.
Od 1998r. szkoła zaczęła funkcjonować jako sześcioletnia szkoła podstawowa. Dzieci z rejonu SP 55 kontynuowali naukę w gimnazjum na os. Tysiąclecia. Wskutek reformy oświaty w klasach 1 – 3 wprowadzono nauczanie zintegrowane a w klasach 4 – 6 – blokowe.
Dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty, Wydziałem Oświaty, Radą Osiedla, Radą Rodziców i z pracownikami szkoły udało się w tym okresie znacznie rozbudować bazę szkoły. Wyposażono wszystkie klasy w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, zakupiono nowe meble, telewizory z odtwarzaczami video, stworzono jako jedną z pierwszych w dzielnicy pracownię komputerową z łączem internetowym. Bibliotekę szkolną przeniesiono do większego pomieszczenia, gdzie stworzono miejsce na czytelnię a ponadto doposażono ją w nowszy księgozbiór, videotekę i programy multimedialne. Oddzielono jadalnię od świetlicy, powstał gabinet pedagoga i logopedy, wydzielono pomieszczenie na gimnastykę korekcyjną, zbudowano dyżurkę z całodobowym monitoringiem, odmalowano całą szkołę, wyremontowano sanitariaty, przebudowano kuchnię szkolną, zmieniono ogrzewanie szkoły z węglowego na gazowe, wymieniono drzwi wejściowe a okna na plastikowe. Oprócz tego stworzono dwie ,,zielone klasy” - dla maluchów i uczniów starszych, zbudowano tor przeszkód, skocznię oraz rzutnię na boisku przyszkolnym.
W latach 2004 – 2009 SP 55 funkcjonowała pod kierownictwem pani Grażyny Dopierały, wieloletniej nauczycielki tej szkoły, a potem także wicedyrektora. W tym czasie nastąpiła dalsza wymiana mebli w klasach na piętrze, przebudowano szatnię wzbogacając ją o indywidualne szafki dla uczniów, wyremontowano chodnik przed szkołą, wymieniono drzwi wejściowe, odnowiono elewację zewnętrzną, otwarto nowe boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią w obecności wiceprezydenta Poznania pana Macieja Frankiewicza. Przeprowadzono remont kuchni i udostępniono ją firmie cateringowej przygotowującej posiłki dla dzieci.
W szkole został opracowany przez nauczycieli Kalendarz Imprez Szkolnych, w którym uwzględniono coroczne obchody świąt narodowych, Jasełka – tradycyjne przedstawienie z okazji świąt Bożego Narodzenia, a także Dni Poznania w rocznicę wyzwolenia miasta, Dzień Matematyki w marcu, Dzień Patrona, w ramach kwietniowych Dni Ziemi, prezentacje programów artystycznych dla rodziców, Dzień Sportu oraz Festyn rodzinny połączony z Dniem Dziecka. Rozwija się współpraca z lokalnymi czasopismami ,,Cybina” i ,,My”, w których nauczyciele zamieszczają artykuły na temat sukcesów szkoły i jej uczniów. W 2002r. powstał hymn szkoły, do którego słowa i muzykę napisała nauczycielka muzyki pani Małgorzata Pietrzak. Od 2006r. funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej z siedzibą w bibliotece szkolnej.
W 2008r. szkoła otrzymała certyfikat ,,Szkoły z klimatem” jako podsumowanie całorocznych działań proekologicznych w Roku Klimatu. W tym samym roku odnieśliśmy zwycięstwo w konkursie ,,Mocna szkoła” organizowanym przez gazetę ,,Polska Głos Wielkopolski”, Miasto Poznań i Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Od roku szkolnego 2009/2010 stanowisko dyrektora szkoły pełni pani Jolanta Pszczółkowska. Szkoła jest odnawiana i uczestnicy w wielu projektach edukacyjnych takich jak ,,Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni”, ,,Z Pyrkiem bezpieczniej”, ,,Superwiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”, ,,Wygraj z astmą” , Biennale Sztuki dla Dziecka, ,,Spotkania ze sztuką”- cykl lekcji muzealnych, Spotkania z kulturą-organizowane przez Wielkopolskie Biuro Koncertowe, ,,Z Teatrynką za kurtynką”- warsztaty teatralne dla dzieci z kl. 0 – 3 ,,Ratujemy i uczymy ratować”, Festiwal filmowy "Ale Kino!". Uczniowie i nauczyciele chętnie biorą udział w wielu akcjach charytatywnych i proekologicznych: zbiórkach karmy dla zwierząt w schronisku, ,,Górze Grosza”, zbiórkach makulatury i zużytych baterii, corocznym sprzątaniu świata.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 55 1959-2019
KIEROWNICY I DYREKTORZY | WICEDYREKTORZY |
J. Jęczkowski do 1932
p. Gniadek 1932-1939
Bogdan Wojtasik 1945-1946 Stanisław Dubel 1946-1952
Jerzy Kośmider 1952-1965 (budowniczy szkoły)
Jadwiga Kośmider 1965-1980
Barbara Płóciennik 1980-1994
Maria Marcinowska 1994-2004
Grażyna Dopierała 2004-2009
Jolanta Pszczółkowska od 2009
|
Maria Marcinowska Grażyna Dopierała Bożena Spruta Hanna Walkowiak |
Jak potok płynie czas ... Wspomnienia o szkole pani dyrektor Marii Marcinowskiej